Hőszivattyú: mi az, hogyan működik?

Miért gazdaságosabb hőszivattyúval fűteni, mint primer energiával



A hőszivattyú fűtéshez a külső környezetből (levegőből, talajból vagy vízből) nyeri ki az energiát és azt egy másik környezetbe (például egy épület fűtési rendszerébe) szállítja.

A hőszivattyú lényegében egy fordított hűtőszekrény: fűtéskor hőt von el a külső környezetből, és a ház belsejébe továbbítja, hűtéskor éppen fordítva, a belső tér energiájával tovább melegíti a külső környezetet.
Bármely otthon vagy vállalkozásánál felmerülő energiahatékonysági kérdésben

Kérje tanácsunkat!

Mi a hőszivattyú és mire jó

Hőszivattyúk Energiahatékonyság Napelemek

Hogyan működik a hőszivattyú?

A hőszivattyú egy zárt rendszerben működik. A rendszerben egy hűtőközeg áramlik, ami elnyeli a külső hőforrásból (például levegőből, talajból, vagy vízből) származó hőt, majd ezt a hőt egy kompresszor segítségével magasabb hőmérsékletűvé alakítja. A felmelegedett hűtőközeg hőcserélőn keresztül átadja a hőt a ház belső fűtési rendszerének, mint például a radiátoroknak vagy padlófűtésnek.
Hőszivattyú működése


Miért gazdaságosabb hőszivattyúval fűteni, mint primer energiával?

A hagyományos fűtési rendszerek, mint például a gáz- vagy olajfűtés, közvetlenül energiát égetnek el (primer energia), hogy hőt termeljenek. Ezzel szemben a hőszivattyú nem közvetlenül éget el energiát, hanem a környezetből nyeri a hőt. 1 kW villamos energia felhasználásával 4,5 kW hőt is képes előállítani, azaz lényegében ötödére csökkenti a fűtés költségét, ha előtte is elektromos árammal fűtöttünk. Ha eredetileg gáz fűtési rendszerünk volt, akkor a fűtés ára még alacsonyabb, mivel egységnyi mennyiségű energia drágább gáz formájában, mint villamos áram formájában (1kW energia többe kerül, ha gázt használunk, mintha áramot) és a hatásfoka is alacsonyabb a gázos fűtési rendszernek.

A hőszivattyú működtetéséhez is szükség van külső (elektromos) energiára, de ilyenkor az energia nem közvetlenül a fűtésre, hanem a környezeti energia összegyűjtésére szolgál;

0°C hőmérsékletig 1 egység vásárolt energia segítségével 4 - 4,5 egység hőt tudunk kivonni a környezetből, azaz a korábbi energiaszükségletnek csak a negyedét kell megvásárolni a szolgáltatótól. Ha saját napelemeink vannak, akkor -5 °C-ig a fűtést a napelemek által termelt áram segítségével is elvégezhetjük.

Mindemellett a hőszivattyúk egyben hűtési funkciót is biztosítanak, így nyáron is hatékonyan használhatók.

A hőszivattyú gazdaságossága

Bár a hőszivattyú telepítése kezdetben magasabb költségekkel járhat, hosszú távon sokkal alacsonyabb működési költségeket jelent. A hőszivattyú által előállított hő mennyisége nagyban függ a hőmérséklet-különbségtől a kívánt belső hőmérséklet és a külső környezet között, de az energiahatékonyság és az alacsony fenntartási költségek miatt egyre több háztartás választja ezt a megoldást.

Hol célszerű hőszivattyúkat alkalmazni?

A hőszivattyúk alkalmazása különösen előnyös olyan helyeken, ahol:
  • A külső hőmérséklet nem csökken jelentősen -5 °C alá, különösen levegő-levegő hőszivattyú esetén.
  • A ház fűtési rendszere alkalmas a hőszivattyúval való integrálásra (pl. padlófűtés).
  • A ház nagy energiafogyasztása miatt fontos az alacsony működési költség és az energiatakarékosság.
Ezért a hőszivattyú ideális lehet vidéki házakhoz, új építésű ingatlanokhoz, vagy olyan háztartásokhoz, ahol a hőmérséklet stabilan nem csökken nagyon alacsony szintre.

Ha segítségére tudunk lenni egy igazán jól működő, célszerű, hatékony és gazdaságos otthon kialakításában, keressen bennünket bizalommal.

Kérje tanácsunkat!